Ochrona danych osobowych

Jako pracodawca z pewnością doskonale wiesz, czym jest RODO. To rozporządzenie potrafi spędzić sen z powiek i sprawić, że nawet największy znawca przepisów zgubi się w tak szerokim zakresie obowiązków. Co więcej, pracownicy często nadinterpretują brzmienie przepisów, a katalog zagrożonych dóbr osobistych rośnie.

Każdego dnia zarządzasz danymi osobowymi swoich pracowników, a podczas rekrutacji na kolejne stanowiska przeglądasz stosy CV wypełnionych informacjami o kandydatach.

O czym w takim razie musisz pamiętać? Przede wszystkim o tym, żeby poinformować, że przetwarzanie danych osobowych ma miejsce - aplikacje na konkretne stanowiska nie mogą być brane pod uwagę, jeśli kandydat nie wyrazi na to zgody. Z osobami aplikującymi niekiedy trzeba obchodzić się bardzo delikatnie. Po zakończonym procesie rekrutacji dane kandydatów muszą zniknąć z bazy - chyba że wyrazili stosowną zgodę na przechowywanie ich dłużej w innym celu.

Sprawa jest na szczęście nieco prostsza w przypadku zatrudnionych osób. Ty, a także księgowe, menedżerowie i HR macie dostęp do zdecydowanie mniej ograniczonego zakresu danych. Masz prawo wiedzieć, jaki jest stan zdrowia Twojego pracownika (pod warunkiem, że ma to wpływ na pracę), posiadać informacje na temat jego przewinień. Potrzebne będą Ci również informacje o adresie, numerze dokumentu tożsamości, numerze rachunku bankowego - te wszystkie dane są informacjami, których nie możesz jednak wymagać od kandydatów. Sprawa jednak nie jest taka prosta, jak się wydaje - należy pamiętać o poinformowaniu pracowników o wszelkich zmianach w tej kwestii.

Musisz sukcesywnie usuwać informacje o byłych pracownikach z systemu, jak najszybciej rozwiewać wszelkie wątpliwości dotyczące danych osobowych i dokładnie przeprowadzać proces rekrutacji. Pomyśl o zainwestowaniu w szkolenia i stałą obsługę prawną. Chyba nie chcesz, aby jakiś mały błąd zabierał Twój czas i szargał nerwy?

Procedury, procedury, procedury!