Ochrona danych osobowych

Pracujesz już w jakiejś firmie? A może dopiero poszukujesz pracy i aplikujesz na przeróżne stanowiska? W obu przypadkach musisz pamiętać o RODO - rozporządzeniu dotyczącym danych osobowych.

Możliwe, że podobnie jak wielu innych pracowników, nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ochrona danych osobowych wiąże się to nie tylko z licznymi obowiązkami ze strony pracodawcy. Ten jak najbardziej musi uważać na czas przechowywania dokumentów i rodzaj pozyskiwanych informacji, ale Ty również musisz mieć pewną wiedzę na ten temat. 

Zacznijmy może od procesów rekrutacyjnych. Podczas przeszukiwania Internetu trafiasz na ofertę pracy, która wydaje się być wprost stworzona dla siebie. Co robisz w takiej sytuacji? Oczywiście aplikujesz i z niecierpliwością czekasz na telefon z firmy. Czekasz, czekasz i… możesz się nie doczekać! I to wcale nie dlatego, że nie masz odpowiednich kwalifikacji. Mogłeś zapomnieć o jednym, bardzo ważnym dopisku - o zgodzie na przetwarzanie Twoich danych osobowych. W każdym przypadku sprawdzaj to po kilka razy. Przecież nie chciałbyś, żeby brak zdania napisanego drobnym druczkiem przekreślił Twoją szansę na dostanie wymarzonej pracy?

Jako pracownik też masz kilka obowiązków. Zdecydowanie najważniejszym jest znanie swoich praw. Wszyscy dobrze wiemy, że “Ignorantia iuris nocet”, czyli “nieznajomość prawa szkodzi” - nigdy nie wiesz, kiedy ta wiedza może Ci się przydać.

Jeszcze inaczej jest wtedy, gdy pracujesz na stanowisku, na którym każdego dnia masz do czynienia z informacjami na temat kandydatów i pracowników. Mowa tutaj przede wszystkim o działach księgowości i HR-u. W tym przypadku musisz stosować się do wszystkich zasad i traktować dane jak złote jajko. Dlaczego? Dlatego, że gdyby jakiekolwiek informacje wyciekły z Twojej winy, to to właśnie Ciebie zaboli portfel ze względu na wysokość odszkodowania, jakie będziesz musiał zapłacić.